U ponedjeljak, 30. rujna 2024., s početkom u 8.00 sati održane su dvije aktivnosti u sklopu projekta pod nazivom “Apliciranje tradicijskog znakovlja u digitalnom dobu”.
U projektu su uključeni učenici strukovnih zanimanja, među kojima su web dizajneri, grafički urednici-dizajneri, dizajneri tekstila, fotografi i odjevni tehničari. Povezane su tri srednje škole: Obrtnička škola Osijek, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek i Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića.
Voditeljica projekta Ana Karlović, dipl. ing., savjetnik, upoznala je sudionike s projektnim aktivnostima i glavnim ciljem projekta, koji se odnosi na povezivanje tradicijskih elemenata s digitalnim dobom i suvremenim tržišnim zahtjevima.
Uvodno predavanje o tradicijskom znakovlju održao je mag. educ. art. Tomislav Livaja, koji je 2013. godine istraživao simbole magije u narodnom rukotvorstvu, a 2017. godine objavio knjigu “Zapisnice – Tradicijska vizualna kultura Šokaca u Panonskoj zoni”, u kojoj kategorizira i objašnjava simbole koji su se najčešće izrađivali na narodnom tekstilu. Tijekom prezentacije profesor Livaja detaljno je pojasnio pojavu simbola i način na koji ih susrećemo u tradiciji. Uz izlaganje, donio je originalne dijelove narodne nošnje, omogućivši djeci i prisutnima da na živim primjerima vide kako su se simboli formirali, dok su neki tekstilni predmeti ujedno predstavljali obiteljsko nasljeđe.
Nakon predavanja, Goranka Stanić, dipl. ing., izvrsna savjetnica, uz asistenciju svojih učenika dizajnera tekstila, održala je radionicu u kojoj su djeca, nadahnuta predavanjem, izrađivala vlastite simbole. Goranka Stanić poticala je usmjeravanje ideja, komunikaciju te upoznavanje različitosti i sličnosti specifičnih obilježja uključenih škola. Uz ugodnu atmosferu, rad i druženje, učenici su započeli s izradom vlastitih skica i crteža, poštujući osnovnu paletu boja, oblika i simbola, s ciljem stvaranja konačnih proizvoda – pregače ili stolnjaka. Završni radovi usmjereni su na povezivanje tradicijske baštine i konkuriranje na suvremenom tržištu.
Završni dio prvog dijela projekta dokumentirali su učenici Marko i Maja, fotografi iz Obrtničke škole Osijek. Prije radionice, fotografi su bili mentorirani od strane mentora Zorislava Kalazića, koji ih je uputio u tehničke aspekte fotografiranja. Nakon pet školskih sati, učenici su uspješno zabilježili radove.
Nastavak aktivnosti projekta planiran je za 29. listopada 2024. u Obrtničkoj školi, gdje će profesorica Ljubica Kujek demonstrirati postupak izrade dogovorenih oblika, uz domaćinstvo učenika krojača. Završni korak projekta održat će se u TŠIPGRB-u s Anom Karlović.