Godine 1956., uz potporu tvornice Saponia iz Osijeka, počinje s radom Tehnička škola Ruđer Bošković s dva kemijska odjela. Od 1968. g. kemijski odjel Tehničke škole Ruđer Bošković i odjeljenja kemijsko-prehrambenog smjera ŠUP Đuro Đaković čine jedinstvenu ustanovu pod nazivom Kemijsko-prehrambeni školski centar za odgoj i obrazovanje kemijsko-prehrambenih kadrova Osijek. Od 1972. do 1978. izgrađena je nova, sadašnja zgrada škole. U međuvremenu je 1976. g. školi pripojen Grafički centar za izobrazbu kadrova, a 1977. g. i Medicinska škola pa Škola, ponovno, mijenja ime, prvo u Kemijsko-prehrambeni i grafički školski centar, a potom u Školski centar Ruđer Bošković.
U vrijeme najžešćih bombardiranja Osijeka u Domovinskome ratu, 1991. godine učenici i dio nastavnika privremeno su smješteni u Rapcu, a nastava je bila organizirana u Labinu. Nakon Domovinskoga rata obrazovni se programi u školi mijenjaju. Godine 1999. uvodi se četverogodišnji program za zanimanje kozmetičar, 2000. g. ekološki tehničar, 2005. g. program prirodoslovne gimnazije, 2019. g. tehničar nutricionist, a 2020. g. i smjer web dizajner.
Pored učioničkog prostora škola ima specijalizirane laboratorije za vježbe iz kemije, biologije i strukovnih predmeta, zatim školsku grafičku radionicu i knjigovežnicu, informatičku učionicu, kozmetički praktikum te školsku knjižnicu. Naša škola obrazuje tehničare koji su proteklih nekoliko desetljeća bili nositelji proizvodnje u kemijskoj, prehrambenoj i grafičkoj industriji grada.
Svi programi koje nudimo učenicima traju četiri godine:
- prirodoslovna gimnazija
- prehrambeni tehničar / tehničar nutricionist
- kozmetičar
- ekološki tehničar / kemijski tehničar
- grafički urednik-dizajner / web dizajner / grafički tehničar pripreme / grafički tehničar dorade tiska.
Opis programa upisanih 2020./2021.
Program prirodoslovne gimnazije posebno dobro priprema učenike za studij s naglaskom na STEM područje. Nudi raznolik program projekata, izvannastavnih aktivnosti, posjeta institutima i fakultetima, istraživačkim laboratorijima, muzejima, nacionalnim parkovima. Pojačan je program kemije, biologije i fizike, čime se kvalitetnije stječu kompetencije za istraživački, eksperimentalni i laboratorijski rad.
Grafički urednik-dizajner bavi se likovnim uređivanjem knjiga i drugih pisanih materijala kao što su časopisi, plakati, kalendari, promotivni materijali, zatim osmišljavanjem vizualnog identiteta tvrtki (dizajniranjem logotipa, memoranduma, posjetnica i omotnica). U svojem poslu služi se posebnim grafičkim računalnim programima i možemo reći da se bavi „vizualnom komunikacijom“.
Program smjera kozmetičar osposobljava učenike za njegu i uljepšavanje kože lica i tijela, oblikovanje tijela te kreativno i korektivno šminkanje. Stručna znanja učenici stječu u suvremeno opremljenom školskom kozmetičkom salonu i na praktičnoj nastavi u kozmetičkim salonima izvan škole.
Tehničar nutricionist novo je i vrlo atraktivno i traženo zanimanje. Učenici se educiraju o načelima zdrave prehrane, znaju što razni prehrambeni proizvodi sadrže i kako utječu na ljudsko zdravlje. Nastavni plan i program sastavljen je tako da obrazuje učenike za rad na problemima vezanima uz prehranu svih populacijskih kategorija, proizvodnju i pripremu različitih vrsta hrane, dijetetskih proizvoda, niskoenergetskih proizvoda, proizvoda veće biološke vrijednosti i dr.
Osim redovne nastave, u našoj školi provode se brojne izborne, dodatne i izvannastavne aktivnosti, a možete ih pratiti putem školske mrežne stranice ili društvenih mreža.
Dodatnu nastavu učenici imaju mogućnost pohađati iz hrvatskoga jezika, engleskoga jezika, biologije, kemije, povijesti te iz područja fotografije i filma.
Od izvannastavnih aktivnosti svaki učenik može pronaći nešto za sebe, a ovdje izdvajamo:
- Učenička zadruga Ruđerica
- Volonterski klub Ruđerica
- Školsko športsko društvo Ruđer (košarka, nogomet, rukomet, odbojka, stolni tenis, kros, badminton, šah, atletika, mali nogomet)
- Projekt građanin – zapažene rezultate ostvarujemo na državnoj razini
- Dramska i recitatorska skupina
- Mladi knjižničari
- Školski zbor i bend – čine ih učenici i nastavnici zajedno
- Novinarska skupina
- LiDraNo
- odlazak na kazališne predstave u osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu
- Domaćinstvo
- Pravilna prehrana
- sudjelovanje u humanitarnim akcijama (Crveni križ, Marijini obroci, udruga Rijeka ljubavi…)
- Prva pomoć.